Posts

Showing posts with the label AMORE

Engjelli im i dashur - Nga Honore de Balzac per Ewelina Haska, 1835

Nga Leo Tolstoy per Valeria Arsenev

Nga Juliette Drouet per Victor Hugo (e dashura e shkrimtarit), 1835

Arti dhe dashuria jane e njejta gje: Eshte procesi i te parit te vetes ne gjera qe nuk je. - Chuck Kolsterman

Romanca eshte e lehte nga distanca dhe e veshtire kur shihet nen nje mikroskop.

Ndonjehere duhet te jemi vetem qe te jemi me te vertete se bashku.

“Shume njerez duhen nga te tjere, por ata jane te vetmuar.”

Kur nuk te duan me, do ta dish, edhe nese nuk ta thone. Ti do ta ndjesh nga thellesite e shpirtit sepse indiferenca nuk kalon kurre pa u vene re. - Julio Cortazar

Jeta eshte shume e shkurter per t’u dashuruar me njerez qe nuk na duan bucitshem, apo per marredhenie te cilat nuk na e zjarrmojne shpirtin. - Marisa Donnelly

Rere dhe shkume, Kahlil Gibran, 1926

‘Cdo gje qe jemi eshte cdo cast i gjalle brenda nesh.’ – Arthur Miller

Pamja e dashurise...

Ne jeten tone eshte nje ngjyre e vetme, si ne paleten e artistit, qe i jep kuptim jetes. Ajo eshte ngjyra e dashurise. - Marc Chagall

Zemra merr formen e asaj qe dashuron… - Nga Ankor Inclán

Zemra merr formen e asaj qe dashuron… - Nga Ankor Inclán

Zemra merr formen e asaj qe dashuron… Nga Ankor Inclán

Zemra merr formen e asaj qe dashuron… - Nga Ankor Inclán

Njeriu ka nevoje per dike qe ta doje shume. Mjafton edhe nje njeri i vetem, qe ta doje shume me te vertete. Nuk po flas per skena dashurie madheshtore, po flas per gjerat e vogla, per menyrat qe mund ta shfaqin kete ndjenje. Ju kam thene se njeriu kenaqet lehtesisht e me pak gje...mjaft te luani gishtin dhe mund te beni mrekullira. - Nga Leo Buscaglia

Ekuilibri nuk gjendet; ekuilibri krijohet. Via @eves_art_project

Duart e mia jane zemra ime, 1991 #gabrielorozco