Posts

Showing posts with the label DIANA VREELAND

Une besoj tek enderra

Une besoj tek enderra. Mendoj se, ne jetojme vetem nepermjet enderrave dhe imagjinates sone. Ato jane i vetmi realitet qe ne njohim me te vertete. Por ne nje pike duhet te heqim dore. Kam degjuar dikur, dike te thote: ’Une do te vdes shume i ri. Sa i ri? Nuk e di! Ndoshta 70! Ndoshta 80! Ndoshta 90! Por do te jem shume i ri. – Diana Vreeland.

Kur ishe me te ishte njesoj sikur te ishe duke bere serf…thjesht te duhet te ‘kaleroje’ ate dallge…Nese do te kisha zili dicka do te ishte nje serfist. Mendoj se, eshte gjeja me e bukur. Mendoj se, uji eshte qetesuesi i Zotit...qe te jesh brenda tij, qe ta pish, qe ta shikosh dhe qe te kesh nje serfist...ndermjet qiellit dhe ujit. Per mua kjo do te ishte gjeja me e mrekullueshme. – Diana Vreeland.

Te gjitha vajzat ne bote duhet te marrin nje trajnim ’geisha’. Ideja eshte se, meson nga ekzagjerimi: si levizin, zeri i tyre, fytyrat e tyre, tualeti...Zoti duhet te kete qene i terbuar me japonezet. Ai nuk u dha atyre as nafte, as diamante, as flori...asgje, por ai u dha atyre nje ndjes stili, dhe stili eshte cdo gje George...si mund te zgjohesh ne mengjes, si do zbresesh nga shkallet, eshte nje stil jetese, dhe pa te je askush! Dhe nuk po flas per veshjen...– Diana Vreeland.

“Eleganca e vetme e vertete eshte ajo qe ke ne mendje; nese e ke, te tjerat vijne vet.” - Diana Vreeland. Klip ‘Nje kopesht ne ferr’ - dhoma e ndenjes - nga Dokumentari ‘Syri duhet te udhetoje’, 2012, dok. biografik mbi Diana Vreeland.

Moda ka nevoje per gra te jashtezakonshme, te gjalla, stimuluese, me stil si Diana Vreeland. Ajo eshte me e mira. Menyra se si ajo flet shpreh te gjitha vlerat e saj. - Nga Gianni Versace