Posts

Showing posts with the label DOKUMENTARË

Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski (Lufta: Jeta dhe arti i humbur i Szukalski), 2018, regjia Ireneusz Dobrowolski

Without Gorky (Pa Gorky-n), 2011, regjia @cosimaspender

Arti ne vetvete eshte gjithmone ne nje gjendje krize, ky eshte tipari i tij kryesor. Eshte gjithmone ne nje proces rilindjeje, plot me mundime dhe vuajtje.

Kinemaja eshte bere me fallco.

Nga kendveshtrimi estetik, kinemaja eshte ne nje kohe te veshtire.

Kinemaja ndahet kryesisht ne dy kategori artistesh.

Ne qe te gjitheve na jipet ne kete jete nje dore me letra dhe e gjithe jeta jone ka te beje me se si i luajme ne ato, qartesisht Marines i ra nje dore shume e veshtire, por ajo i luajti ato shume mire dhe ne nje fare menyre ajo shpetoi prej artit te saj. Dhe gjithashtu, me gjithe tragjedine e jetes se saj, ajo ben dicka te bukur.

Bob ka thene, “Nuk mund te qash ne skene.”

Ne jeten time, me duhet te merrem giithmone me kete kontradikten e pabesueshme e te qenit kaq e forte dhe kaq heroike ne punen time, dhe se mund te bej gjithcka dhe se mund te shkoj pertej cdo lloj limiti, dhe te gjithe mendojne se une jam nje lloj supernjeriu. Dhe pastaj, ne anen tjeter, eshte nje brishtesi emocionale e jashtezakonshme ku une nuk kam absolutisht asnje kontroll.

Filmi “The piano” (Piano), 1993, regjia Jane Campion

Cfare eshte televizioni? - Fragmente nga Dokumentari “Fellini - I am a clown” (Fellini- Une jam nje klloun), 2020, regjia Marco Spagnoli

Une mendoj se kinemaja eshte femerore, per shkak te natyres se saj ritualistike. - Fragmente nga Dokumentari “Fellini - I am a clown” (Fellini- Une jam nje klloun), 2020, regjia Marco Spagnoli

Ne filmat e mi nuk ka asgje autobiografike apo anektodike. Megjithate, aty mund te gjenden johona te episodeve te jetes sime, deshmia e fantazmave te mia. Berja e filmave nuk me lodh, ashtu sic nuk lodhem duke enderruar syhapur. - Fragmente nga Dokumentari “Fellini - I am a clown” (Fellini- Une jam nje klloun), 2020, regjia Marco Spagnoli

Ne fazat e tij fillestare, nje film prezantohet gjithmone si nje udhetim magjepses, ku jane te mundura takimet me te papritura ne vendet me te mrekullueshme. - Fragmente nga Dokumentari “Fellini - I am a clown” (Fellini- Une jam nje klloun), 2020, regjia Marco Spagnoli