Posts

Showing posts with the label JEAN COCTEAU

E bukura: Per cfare duhet te te fal? Bisha: Qe jam nje bishe. Falme.

Ti mund te kishe marre cdo gje me perjashtim te trendafilave te mi. Denimi per kete vjedhje te thjeshte eshte vdekja!

Bisha: Une kam nje zemer te mire, por une jam nje perbindesh.

I ati i se bukures: Pra bisha ka nje shpirt?

Bisha: Dashuria mund ta ktheje nje njeri ne nje bishe. Por dashuria mund ta ktheje gjithashtu nje bishe ne nje burre te pashem.

Femijet besojne ate qe ne u tregojme atyre. - Filmi ‘E bukura dhe bisha’, 1946, Jean Cocteau

Ji vetvetja. Bota e adhuron origjinalen. - Jean Cocteau

Cfare uniforme mund te vesh per te fshehur zemren time te rende? Eshte shume e rende. Gjithmone duket. Jacques po ndjehej serish i zymte. Ai ishte mese i vetedijshem se per te jetuar ne kete toke njeriu duhet te ndjeke moden, dhe zemrat nuk i vesh me njeri. - Nga Jean Cocteau

Nuk e keni pare kurre vdekjen?

Fragmente nga Jean Cocteau

PEGGY GUGGENHEIM: E VARUR NGA ARTI