Posts

Showing posts with the label KAZUO ISHIGURO

...po sikur ajo qe ruajme sot ne zemer t’u ngjaje ketyre pikave te shiut qe na bien mbi koke nga gjethet e pemes...

Ndjesia e nje humbjeje te paemer i kafshonte zemren, duke ia marre gjumin.

Por ne te njejten kohe kish patur pershtypjen se burri i kishte folur ne enderr dhe se nuk kishte asnje detyrim t’i kthente pergjigje.

Miai - Takim i dy te rinjve, i organizuar nga familjet me ndermjetesi, me qellim prezantimin dhe njohjen e tyre. Pjese e bisedimeve per martese, ne te cilat mund te marrin pjese edhe familjaret e dy te rinjve.

“Gjerat me te mira, - thoshte gjithnje ai, - lindin me naten dhe treten me mengjesin.” - Shkeputur nga romani ‘Artisti i botes fluturake’, perkthyer nga Loran Gami, Pegi, 2019