Posts

Showing posts with the label LUCHINO VISCONTI

Jam i lumtur qe mbaroi dhe qe zgjati kaq pak.

Ludwig, ti je i preferuari i Perendise sepse ti je me shume se sa cdo burre tjeter, ti je i ekspozuar ndaj mekatit...

Fragmente nga Fernando Pessoa, te atribuara Mbretit Ludwig te Bavarise

Martin Von Essenbeck: Lisa. Shiko cfare te kam sjelle. A te pelqen ky kal i vogel? Lisa.

Une mendoj se sot shume regjizor po e marrin veten seriozisht; i vetmi qe eshte i afte per te thene dicka me te vertete te re dhe interesante eshte Luis Bunuel. Ai eshte nje regjizor i madh. - Luchino Visconti

Une mund te bej nje film perpara nje muri sikur vetem te gjeja te dhenat e njerezellekut te vertete te njeriut dhe se si ta shprehe ate. - Luchino Visconti

Mua me pelqen melodrama sepse ajo qendron ne piketakimin ndermjet jetes dhe teatrit. - Luchino Visconti

Mesa duket merzia eshte nje nga zbulimet me te medha te koheve tona. Nese eshte keshtu, padyshim qe ajo duhet konsideruar nje pionere. - Luchino Visconti

Epo, njerezit, sigurisht qe , qe te gjithe e dine, ata jane te tmerruar. Por, jane te heshtur. Dhe a e di perse? Vera! Turistet! A mund ta imagjinosh Venecian pa turiste? Do te ishte me e shkrete sesa ne dimer.

Alfred: Mencuria. E vertata. Dinjiteti njerezor. Te gjitha kane marre fund! Tani nuk ka asnje arsye perse te mos shkosh ne varrin tend me muziken tende. - Filmi ‘Vdekje ne Venecia’, 1971, Luchino Visconti

Alfred: E verteta? Drejtesia? Dinjteti njerezor? Per cfare te mire sherbejne ato? - Filmi ‘Vdekje ne Venecia’, 1971, Luchino Visconti

Nuk mund ta arrish shpirtin me shqisat. Nuk mundesh. Vetem me dominimin e plote te shqisave mund ta arrish mencurine, te verteten dhe dinjitetin njerezor. - Filmi ‘Vdekje ne Venecia’, 1971, Luchino Visconti