Posts

Showing posts with the label PAOLO SORRENTINO

Rome? Arratisja e madhe… - Detaje, filmi “The Hand of God” (Dora e Zotit), 2021, Paolo Sorrentino

Mua me pelqen konflikti. Pa konflikt nuk ka progres. Pa konflikt ka vetem seks dhe seksi eshte i padobishem. - Detaje, filmi “The Hand of God” (Dora e Zotit), 2021, Paolo Sorrentino

Cfare ka thene tjeter Fellini? - Filmi “The Hand of God” (Dora e Zotit), 2021, Paolo Sorrentino

Cdo gje qe mund te perditesohet (upgraded), si nje iPhone, perfundon ne kosh, vetem per t’u zevendesuar nga nje model me i shtrenjte. Bibla ka mbijetuar per nje kohe shume te gjate, dhe vlera e saj ka ndryshuar pak, ose fare. Sepse ajo nuk mund te perditesohet. Filmi ‘The new Pope’, 2020

Atehere, pyetja eshte: si duhet te dashurojme? Kjo eshte menyra ime: me embelsi, pa pasion. Filmi ‘The new Pope’, 2020

Seksi nuk ka asnje vlere, sepse ai jeton dhe vdes ne te tashmen. Por dashuria jo. Dashuria eshte e rrezikshme, sepse ajo sheh nga e ardhmja. - Filmi ‘The new Pope’, 2020

Motivacionet e duhura mund ta levizin boten. - Filmi ‘The young Pope’.

Ata qe besojne tek Zoti nuk besojne tek asgje. - Filmi ‘The young Pope’.

Dy jane arsyet per te cilat nje qenie njerezore mund te gjunjezohet. Njera eshte per t’u lutur dhe tjetra per te njohur vetveten. - Filmi ‘The young Pope’.

Une jam nje kontradikte. Si Zoti. Nje ne tre dhe tre ne nje. Si Maria, virgjeresha dhe nena. Si njeriu, i mire dhe djallezor. - Filmi ‘The young Pope’.

Nuk mund ta masesh dashurine me numra, ate mund ta masesh vetem ne termat e intensitetit. Ne termat e besnikerise se verber te domosdoshmerise. - Filmi ‘The young Pope’.

Mungesa eshte prani. Keto jane themelet e misterit. - Filmi ‘The young Pope’.

E shkuara eshte nje vend i pamase, me te gjitha llojet e gjerave brenda. Jo aq shume me te tashmen. E tashmja eshte vec nje hapje e ngushte, me vend vetem per nje pale sy. Te mite. - Filmi ‘The young Pope’.

Nuk e di, dhe nuk do ta di kurre. Une nuk mund as te kujtoj emrin tend, dashuria ime. Dhe nuk e kam pergjigjen. Por keshtu me pelqen qe ta imagjinoj pergjigjen. Ne fund, e dashura ime, ne nuk kemi asnje zgjedhje. Ne duhet te gjejme. - Filmi ‘The young Pope’.

Cfare eshte me e bukur, e dashura ime? Humbja e dashurise apo gjetja e dashurise? - Nga filmi ‘Papa i ri’, me Jude Law ne rolin e Papes (interpretim i shkelqyer), me regji te Paolo Sorrentino, 2016.