Posts

Showing posts with the label REKOMANDIME NETFLIX

Njerezit e medhenj jane meteore te dizenjuar per t’u djegur ne menyre qe toka te ndricohet. - Napoleon Bonaparte

Nureyev ishte nje pantere njerezore. Ai kishte nje madheshti dhe fuqi te jashtezakonshme kafsherore.

Askush nuk eshte i lire, madje edhe zogjte jane te prangosur ne qiell.

Cdo akt krijimi eshte ne fillim nje akt shkaterrimi. - Picasso

Gjeni eshte nje fjale tjeter per magjike dhe i gjithe kuptimi i magjikes eshte se ajo eshte e pashpjegueshme. - Margot Fonteyn

Ishte nje privilegj qe e gjeta ate dhe Margot ne te njejten kohe. Qe t’i kisha ata qe te dy ne kulmin e ekstazise se tyre, sepse ajo kishte gjetur nje jete te re nepermjet tij. Dhe ai kishte gjetur nje elegance qe e ktheu ate ndoshta nga luan ne pantere.

Ketu jemi qe te gjithe te cmendur, perndryshe as ti nuk do te kishe ardhur…

Dhe megjithate ne dukemi sikur jemi me te dobet sesa ruset, me sensual. Ne jemi nje perzierje kurioze embelsie dhe brutaliteti.

Dhimbja eshte cmimi qe paguajme per dashurine.

Jeton per aq kohe sa kercen. - Nureyev

Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski (Lufta: Jeta dhe arti i humbur i Szukalski), 2018, regjia Ireneusz Dobrowolski

Without Gorky (Pa Gorky-n), 2011, regjia @cosimaspender